İnfluenza (Grip)


Grip, sizin solunum sisteminize saldıran viral bir enfeksiyondur. Yani bu virüs burnunuzda, boğazınızda ve akciğerlerinizde enfeksiyon yapabilir. İnfluenza enfeksiyonuna halk arasında grip denilmektedir.

İnfluenza ( Grip )

Dr. Gökhan ŞAHİN

Tanım:

Grip, sizin solunum sisteminize saldıran viral bir enfeksiyondur. Yani bu virüs burnunuzda, boğazınızda ve akciğerlerinizde enfeksiyon yapabilir. İnfluenza enfeksiyonuna halk arasında grip denilmektedir. Grip enfeksiyonu; yurt dışında mide gribi ( stomach flu ) denilen, bulantı ve kusma ile seğreden viral hastalıktan farklı bir hastalıktır.

Çoğu hastada grip enfeksiyonu kendiliğinden iyileşir fakat bazen grip enfeksiyonu ve komplikasyonları (hastalığın doğuracağı yan etkiler) ölümcül olabilir. Peki grip komplikasyonu gelişme riski yüksek bireyler kimlerdir?

 1. 5 yaşından küçük çocuklar ( özellikler 2 yaşından küçük çocuklarda risk daha fazladır.)
 2. 65 yaşından yaşlı bireyler
 3. Evde bakım hizmetleri ve uzun süre bakım hizmeti veren meslek sahipleri
 4. Hamile kadınlar
 5. İmmun sistemi (Vücud savunma sistemi) baskılanmış bireyler
 6. Astım, kalp yetmezliği, şeker hastalığı, böbrek yetmezliği gibi 6 aydan uzun süren kronik hastalığı olan bireyler
 7. Vücud kitle endeksi ( kilonuzun boyunuzun karesine bölümü ) 40'tan büyük olan morbid obez hastalar

İnfluenza virüse karşı en iyi korunma yolu yıllık aşınızı yaptırmanızdır.

Belirtiler:

Grip, nezle gibi burun akıntısı, hapşırma ve boğaz ağrısı ile başlayabilir. Nezle genelde yavaş gelişirken grip aniden başlama eğilimindedir. Gripte bireyler kendilerini nezleden çok daha kötü hissederler.

Gribin genel bulgularını şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. 38 derece üzerinde ateş
 2. Kas ağrıları ( özellikle sırtta, kol ve bacaklarda)
 3. Titreme ve terleme
 4. Baş ağrısı
 5. Kuru, dirençli öksürük
 6. Yorgunluk ve güçsüzlük
 7. Burun tıkanıklığı
 8. Boğaz ağrısı

Doktoru ne zaman görmelisiniz ? :

Grip olan çoğu hasta kendilerini evde tedavi eder ve genelde doktoru görme ihtiyacı duymazlar.

Grip belirtileriniz varsa ve komplikasyon oranı gelişme riski yüksek olan grup içinde iseniz hiç zaman kaybetmeden doktorunuzu görmeniz gerekir. Grip bulgularını görmeye başladıktan sonraki ilk 48 saatte alınacak antiviral ilaçlar hastalığınızın süresini kısaltır ve gelişebilecek ciddi yan etkileri önler.

Hastalık nedenleri :

Grip virüsü; hapşıran, öksüren, konuşan bir hastanın havaya yaydığı damlacıklar yoluyla yayılır ve bu yolla diğer kişilere bulaşır. Bu damlacıkları direkt solunum yoluyla alabilirsiniz. Bunun yanında mikrobu telefon, bilgisayar klavyesi gibi objelerdende eliniz yoluyla alarak gözünüze, burnunuza ve ağzınıza bulaştırabilirsiniz.

Grip olan kişiler genelde bulguların başladığı ilk günden 5nci güne kadar bulaştırıcıdır. Bazen bu süre 10 güne kadar uzayabilir. İmmün sistemi zayıf hastalarda bulaştırıcılık süresi daha uzundur.

Devamlı olarak değişen RNA zincirleri ile Grip virüsü sürekli farklılaşır. Eğer geçmişte grip enfeksiyonu geçirmişseniz vücudunuz sizi hasta eden grip virüsünün RNA zincirine karşı antikor üretmiştir. Eğer gelecekte size bulaşacak grip virüsü sizi hasta etmiş grip virüsünün benzeri ise yada aşı ile sizi hasta edecek grip virüsüne karşı aşılanmışsanız; grip enfeksiyonu önlenebilir, şiddetli azaltılabilir.

Geçmişte hastalığa neden olan grip virüsüne karşı oluşmuş antikorlar, immünolojik olarak çok farklı yapıya sahip olan grip virüsü alt tiplerinin neden olacağı hastalığa karşı koruyucu değildir.

Risk faktörleri (Hastalığın gelişimini kolaylaştıran nedenler):

 • Yaş : Mevsimsel grip yaşça küçük çocuklarda ve yaşlı yetişkinlerde daha fazla görülür
 • Hayat şartları: Bakım evlerinde, askeri kışlalarda, çocuk yurtlarında yaşayan kişilerde hastalık riski daha fazladır
 • Zayıf immün sistem: Kanser tedavisi, immün sistemi baskılayıcı ilaçlar, organ transplantasyonunda organ reddini önleyici ilaçlar, kortikosteroidler, aids; immün sisteminizi zayıflatır. Bu durumda grip olmanızı ve hastalığa bağlı komplikasyon gelişmesini kolaylaştırır.
 • Kronik hastalıklar: Astım, şeker hastalığı, kronik kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği gibi durumlar grip enfeksiyonu komplikasyonlarını arttırır.
 • Hamilelik: Hamilelerde grip komplikasyonu gelişme riski daha fazladır. Özellikler bu durum 2nci ve 3ncü trimesterde görülür.
 • Obezite: Vücut kitle endeksi 40'tan fazla olan bireylerde grip komplikasyon gelişme riski çok artmıştır.

Tedavi ve ilaçlar:

Genelde grip tedavisinde yatak istirahati ve yeterli sıvı alımı dışında başka bir şey gerekmez. Bazı vakalarda antiviral ilaç kullanımı gerekebilir. Oseltamivir, zanamivir kullanılan antiviral ilaçlara örnek olarak verilebilir. Bu ilaçlar hastalığın bulguları başlar başlamaz kullanılmaya başlandığında hastalığın süresini kısaltır yada hastalığa bağlı ciddi komplikasyon gelişimini önler.

Oseltamivir ağız yoluyla alınan bir ilaçtır. Bunun yanında zanamivir astım tedavisinde kullanılan ilaçlara benzer bir şekilde nefes yoluyla alınır. Zanamivir, astım hastalarında yada önceden solunum problemi olan hastalarda kullanılmamalıdır.

Antiviral ilaçların bulantı ve kusma gibi yan etkileri görülebilir. Özellikle onlu yaşlardaki bireylerde antiviral ilaçlar deliriuma (bilinç bulanıklığı ile karakterize beyin hastalığı) ve kendine zarar verme davranışlarına neden olabilir. CDC (Center for Disease Control and Prevention) bu ilaçların bazı hastalarda kullanımını tavsiye etmektedir.

Bu bilgilere ek olarak bazı grip virüs tipleri oseltamivire, eski antiviral ilaçlar olan amantadin ve rimantadine direnç kazanmıştır.

Yaşantınızda ve evde yapabilecekleriniz:

 • Yeterli sıvı alımı : Sıvı kaybından korunmak için su, meyve suyu ve ılık çorbalar için
 • İstirahat : Savunma sisteminizin enfeksiyona karşı savaşmasına yardımcı olmak için daha fazla uyuyun.
 • Ağrı kesiciler: Vücud ağrılarınızı rahatlatmak için asetaminofen, ibufen gibi ağrı kesiciler faydalı olacaktır. Onlu yaşlardaki bireylerde ve çocuklarda kesinlikle aspirin kullanmayın. Bu yaşlardaki bireylerde grip enfeksiyonunda kullanılan aspirin nadir fakat ölümcül olan bir sendrom olan Reye Sendromuna neden olabilir.

Korunma:

CDC (The Centers for Disease Control and Prevention), 6 aylıktan büyük her bireyde senelik grip aşısını tavsiye etmektedir.

Her yıl yapılan mevsimsel grip aşısı o grip döneminde yaygın olarak görülebilecek 3 yada 4 grip virüsü tipine karşı koruma sağlamak üzere üretilir. Grip aşısı enjeksiyon formunda yada burun spreyi olarak bulunmaktadır.

Hastalığın yayılmasını nasıl önleriz?:

Grip aşısı %100 koruyucu değildir. Bu nedenle hastalığın yayılmasını önleyici önlemlerin alınması gereklidir. Peki hastalığın yayılmasını önlemek için neler yapmalıyız?

El yıkama:

Düzenli ve doğru el yıkama çoğu enfeksiyona karşı koruyucu rol oynamaktadır. Sabun ve suya ulaşılamayan yerlerde alkol bazlı el dezenfektanlarını kullanmakta korunmak için etkili bir yöntemdir.

Öksürük ve hapşırırken dikkatli olunması :

Öksürürken ve hapşırırken ağız ve burnunuzu kapatmalısınız. Ağız ve burnunuzu kapatırken ellerinize grip virüsunun bulaşmasını önlemek için bir peçeteye, mendil içine yada dirsek içinize hapşırın.

Kalabalık yerlerden uzak durun :

Grip, insanların kalabalık olduğu yerlerde çok kolaylıkla yayılır. Okullar, çocuk bakım evleri, toplu taşım araçları, ofis binaları, konser alanları gibi yerler hastalığın en çok yayılım gösterdiği yerlerdir. Grip enfeksiyonunun pik yaptığı dönemlerde bu tip kalabalık yerlerden uzak durarak hastalığın size bulaşmasını önleyebilirsiniz. Eğer hastaysanız ateşiniz düştükten sonra en az 24 saat daha evde kalmanız gerekmektedir. Bu sayede hastalığınızın diğer kişilere bulaşmasını önlersiniz.

Kaynak : Mayo Clinic


şirove yan

Té barkirin...

Nivîskar

Nivîsarén bi baldar