Evcil Hayvan Beslemek Ne Kadar Sağlıklı?


Modern toplumlarda olduğu gibi ülkemizde de evcil hayvan besleme alışkanlığı giderek artıyor. Pek çok insan evinde kedi, köpek, kuş gibi hayvanları besliyor. İnsanlara stresten kurtulmak, daha mutlu olmak, çevreyle uyumlu olmak gibi faydaları olan evde beslenen hayvanlar, sağlık açısından ise bazı riskler taşıyor. Evlerde beslenen bazı evcil hayvanlarla ilgili dikkat edilmesi gereken hususlar bulunuyor.

Kedi Ve Köpeği Aşılayın

Kedi ve köpek bakımında en önemli başlangıç noktası aşılama ve bağırsak parazitlerinin tedavisidir. Aşılama, bulaşması çok kolay olan ölümcül hastalıklardan korunmada en önemli faktördür. Bu yüzden aşılama yapılmayan hayvanlar ve dolaylı yoldan beraber yaşayanlar büyük risk altındadırlar. Bulaşabilecek hastalıklar, ölümcül özellik taşıyabilmekte ve tedavileri mümkün olamayabilmektedir. Parazitler, kedi ve köpeğin hayatının ilk evrelerinde öldürücü olabilmektedir ve bu parazitler bizlere de bulaşabilmektedir. Bu yüzden kedi ve köpeklerin hayatlarının ilk dönemlerinden itibaren parazitlerinden arındırılması gerekmektedir. Parazit tedavisi, ömür boyunca sürmesi gereken ve de dikkat edilmesi gereken bir tedavidir.

En Büyük Tehlike Kuduz

Kuduz hiç şüphesiz hayvanlardan geçebilecek en tehlikeli hastalıklardan birisidir. Özellikle kedi ve köpeklerin ısırması veya tırmalaması yoluyla bulaşmaktadır. Aşı yaptırmak kuduzdan korunmada alınabilecek en önemli önlemlerden birisidir.

Hamile Ve Bebekler Etkileniyor

Evcil hayvanlardan geçebilecek hastalıklar özellikle hamile kadınları ve bebekleri etkilemektedir. Kedilerden geçebilen toksoplazmozis adındaki hastalık, hamilelerde düşüklere neden olabileceği gibi bebeğin beyninde de bazı hasarlara yol açabilmektedir. Bu parazit kediye bir zarar verme. Kedinin vücudunda üreyen parazitler dışkı ile dışarı atılır. Temas edilmesi halinde bulaşmaktadır. Bu hastalığı önlemek için aşılarının düzenli yapılmış olması önemlidir. Kedinin dışkısını yaptığı kum düzenli değiştirilmelidir.

Kuşlar Önemli Hastalık Taşımaz

Kuşlar, evde beslemek için en fazla tercih edilen hayvanlardır. Önemli bir rahatsızlığa sebebiyet veren hastalık taşımazlar. Nadiren, özellikle yaşlılarda ve immun sistemi düşük kişilerde ağır akciğer enfeksiyonlarına neden olabilirler.

Sürüngenler

Sürüngenler de son zamanlarda beslenmeye başlanan hayvanlardandır. Özellikle iguana tercih edilmekte olup bu canlının bulaştırabileceği en önemli hastalık Salmonella adı verilen bir bakteridir. Gıdalar yoluyla insanlara geçmektedir. Bu hastalık kendini ishal, bulantı gibi belirtilerle göstermektedir. Yaşlılar, beş yaşından küçük çocuklar ve hamile kadınlar ise bu hastalık açısından yüksek risk grubunda bulunmaktadırlar. Hamile kadınlarda düşüklere neden olabilmektedirler. Bu yüzden hamile kadınların bu tür sürüngenler ile temas etmemesi uygun olur.

Tüy Ve Deri Döküntüleri

Tüm bu hastalıkların yanı sıra, her türlü hayvan ve bunların tüyü alerjik yakınmalara yol açabilmektedir. Evcil hayvanların tüy ve deri döküntüleri sıklıkla alerji nedeni olabilmektedir. Bazen bu hayvanların salyası ve dışkıları da alerjenik nitelik taşımaktadır. Bu yüzden evde beslenen hayvanların temizliğinin düzenli yapılması gerekir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sonuç olarak;

- Beslenen hayvanın temizliğine,

- Barındığı ortamın (kafes gibi) temizliğine,

- Temizliği yaparken eldiven kullanılmasına,

- Aşılarının eksiksiz olmasına,

- İlk dönemlerinden itibaren parazitlerinden arındırılmasına,

- Evlerinde hamile, bebek veya alerjik kişiler bulunuyorsa beslemek için seçilen hayvanın türüne dikkat edilmelidir.


şirove yan

Té barkirin...

Nivîskar

Ortopedî û trawmatolojî û 42 héj

Nivîsarén bi baldar